عملیات مورد نیاز پیش بهاره باغات - مجله خبری اینترنتی شهر نرجه
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مجله خبری اینترنتی شهر نرجه

مجله خبری اینترنتی شهر نرجه

عملیات مورد نیاز پیش بهاره باغات

 مهم ترین عملیات زمستانه ی باغات، هرس و سپس مبارزه زمستانه است که توصیه می شود قبل از بیداری جوانه درخت در اواخر زمستان با رعایت نکات خاص و ترتیب زیر انجام شود:

1- زمان هرس و مبارزه زمستانه بسته به منطقه از اوایل اسفند تا اوایل فروردین می تواند باشد. مهم این است که درختان بیدار نشده باشند. این عملیات حداکثر تا ظهور اولین نوک رنگی جوانه ها قابل انجام است.

2- هرس بهداشت (علاوه بر هرس باردهی) با هدف پاکسازی درختان از هر گونه بیماری و آفت زدگی است یعنی تمامی سرشاخه ها و شاخه ها و بافتهای مریض و خشک و سرما زده و آفت زده و ترک خورده از روی درخت، هرس و یا جراحی می شود.

3- ابزار هرس مانند تیشه، اره، قیچی، چاقو و تبر بایستی تیز و نو بوده و در هر بار برش با مخلوط یک پیاله وایتکس و نه پیاله آب ضد عفونی شوند و یا با پارچه یا اسفنج آغشته به محلول ذکر شده (یا محلولهای ضدعفونی مشابه) تمیز و ضدعفونی شوند.

4- محلهای برش یا هرس که قطری بیش از یک سانتی متر دارند بایستی با مخلوط سولفات مس دو درصد یا مخلوط بردو دو درصد یا محلول اکسی کلرورمس یک درصد و یا بردوفیکس دو درصد و یا خمیر بردو ضد عفونی و سپس با چسب باغبانی پانسمان شوند.

5- تمامی اندامها و قسمت های هرس شده بایستی جمع آوری و سوزانده شوند.

6- بعد از هرس بایستی بلافاصله *سمپاشی زمستانه*انجام شود.

v با توجه به بیشتر بودن مشکل بیماری یا آفت می توان نوع سمپاشی زمستانه را کمی تغییر داد . در نقاطی که آفات مهم تر هستند مانندشپشکها و کنه ها و شته ها، کاربرد روغن های زمستانه به همراه سم توصیه می شود به این صورت که مخلوطی از 40-10 لیتر روغن زمستانه به همراه دو لیتر سم (یکی از سموم فسفره مانند دیازینون، گوزاتیون، مالاتیون، دورسبان و...) و 1000 لیتر آب تهیه و با سمپاش مناسب ( برای درختان بزرگ استفاده از سمپاشهای فرغونی ، زنبه ای یا توربین باغی)کل درخت از نوک سرشاخه ها تا کف باغ از سه یا چهار طرف درخت سمپاشی شده و با مخلوط باید پوشش داده شود. در مناطقی که مشکل اصلی بیمارهای گیاهی است می توان از مخلوط بردو با نسبت های مختلف 0.125 تا 2 درصد، بردو فیکس 0.5 تا یک درصد، اکسی کلرور مس 3 تا ده در هزار، و سموم محافظتی قوی مانند زینب 2 در هزار، مانکوزب 2 در هزار و کاپتان 3 در هزار و .... استفاده کرد.

v *بردوفیکـس**:* به صورت سوسپانسیون کنسانتره ( SC) یکی از مهمترین قارچ کش ها و باکتر کش ها می باشد که دارای طیف وسیعی بوده و در EPAبرای مبارزه با انواع بیماری های گیاهی به ثبت رسیده است و با داشتن pHحدود 7 ضمن کاهش خطرات گیاه سوزی ، امکان اختلاط با اکثر حشره کش ها و میکرو المنت ها را نیز دارد . بردو فیکـس امولسیون کننده خوبی برای روغن می باشد لذا می توان روغن های معدنی، گیاهی و همچنین روغن ولک را به آن اضافه نمود. *باغداران عزیز توجه داشته باشند که مبارزة شیمیایی زمستانه یا سمپاشی زمستانه مزایای زیادی دارد از جمله**:* 1- به علت اینکه درختان باغ، برگ و میوه و گل ندارند کمتر در اثر سم صدمه می بینند. 2- مقدار سم و محلول سمی کمتری برای پوشش کامل درختان لازم است. 3- به علت نبودن برگ و میوه، سم رسانی به تمامی قسمت های درخت ممکن و آسان است. 4- مشکل مسمومیت محصول تولیدی وجود ندارد و یا بسیار کم است بر خلاف موقعی که سم روی برگ و میوه پاشیده می شود. 5- با یک سمپاشی زمستانه خوب و دقیق می توان از چندین سمپاشی بعدی در فصل بهار و تابستان جلوگیری کرد. 6- برخی از آفات و بیماریها فقط با سمپاشی زمستانه قابل کنترل هستند. 7- آفات مهمی که با سمپاشی زمستانه کنترل می شوند مانند انواع کنه ( کنه دو نقطه ای و کنه قرمز و ... )، انواع شپشکها (نخودی و واوی، الفی و آرد آلود و ... )،انواع شته ها(مومی و خونی، هلو، ..... ) و بیماریهای مهمی مانند آتشک دانه دارها، لکه سیاه سیب و گلابی، لکه آجری بادام، پوسیدگی مومیایی میوه، لکه غربالی هسته دارها و حتی بسیاری از بیماریهای سرشاخه ها و شاخه ها مانند شانکرها با سمپاشی زمستانه کنترل می شوند. 8- سمپاشی زمستانه پوشش محافظتی قوی و مناسبی برای درختان بعد از هرس باروری ایجاد می کند.

تاریخ ارسال: 12 فروردین 1394 ساعت 19:56 | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد